Stronę napędza Drupal

Językowy surwiwal

Jak po polsku zamówić kawę, zapytać o drogę do biblioteki i powiedzieć, co się studiuje, uczyło się 22 studentów z zagranicy, którzy brali udział w intensywnym kursie językowym organizowanym w Programie ZIP.

Przez dwa tygodnie ponad 20 osób z Indii, Brazylii, Chin, Wietnamu, Kenii, Azerbejdżanu, Ukrainy, Turcji, Kazachstanu i Finlandii, które przyjechały do Polski, żeby rozpocząć na UW naukę na studiach II stopnia prowadzonych w języku angielskim, uczestniczyło w intensywnym kursie polskiego. Podczas 40 godzin zajęć uczyli się nie tylko języka, lecz także poznawali elementy polskiej kultury.

– To był kurs surwiwalowy. Nie koncentrowaliśmy się na gramatyce, lecz na sytuacjach komunikacyjnych. Teraz studenci są w stanie poradzić wtedy, gdy nikt nie będzie mógł im pomóc po angielsku. Robią zakupy w sklepie, po polsku zamawiają jedzenie w restauracji. Potrafią powiedzieć, jak się czują i opowiedzieć o swoich zajęciach uniwersyteckich. Orientują się w przestrzeni uniwersyteckiej – wyjaśnia Paulina Potasińska, wykładowczyni Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” UW.

– Przed kursem w ogóle nie mówiłam po polsku. Teraz potrafię porozmawiać ze sprzedawcą w sklepie i zamówić kawę. Zdecydowanie najtrudniejsze słowo dla mnie to „Szczebrzeszyn” – mówi Alina z Odessy, która rozpoczyna studia na stosunkach międzynarodowych.

– Na UW będę studiował na kierunku Data Science. Uważam, że Warszawa jest dobrym miejscem, żeby poznać historię Europy. Mam azjatycki akcent, więc dla mnie w nauce polskiego najtrudniejsza jest wymowa. Na kursie dowiedziałem się, jak poradzić sobie w codziennych sytuacjach, gdy ktoś nie mówi po angielsku. To bardzo przydatne – podkreśla Doan Duy Tuan z Wietnamu.

Każdego roku wzrasta liczba studentów i doktorantów z zagranicy, którzy rozpoczynają studia na UW. W poprzednim roku akademickim było to ponad 4,7 tys. osób. Cudzoziemcy stanowili 6,1% wszystkich studentów oraz 9,3% ogólnej liczby doktorantów UW.

W adaptacji w nowym miejscu pomagają im Welcome Point UW oraz Biuro Współpracy z Zagranicą.

Na zdjęciu uczestnicy kursu, fot. A. Cierkowska.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z naszego serwisu.

Zgadzam się Ukryj komunikat