Stronę napędza Drupal

Program „Studenci dla Otoczenia”

Program „Studenci dla Otoczenia” to nowe działanie realizowane w ramach Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju UW. Jego celem jest kształcenie kompetencji praktycznych i społecznych studentów poprzez przygotowanie i realizację projektu na rzecz wybranej instytucji czy grupy społecznej (np. osoby starsze, młodzież licealna), przy współpracy z tutorami oraz ekspertami z instytucji zewnętrznej.

Odbiorcami Programu są studenci ostatnich czterech semestrów studiów I oraz II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, w szczególności w obszarze nauk społecznych.

Poprzez udział w Programie studenci podniosą swoje praktyczne umiejętności diagnozowania problemów społeczno-gospodarczych i realizacji działań na rzecz społeczności lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów innowacyjności, działając w warunkach „żywego” laboratorium społecznego. Studenci poszerzą także wiedzę na temat metod i narzędzi przydatnych do przygotowania i realizacji projektów o charakterze wdrożeniowym. Dzięki pracy w zespołach projektowych rozwiną umiejętności skutecznego komunikowania się w grupie. Dzięki bezpośrednim kontaktom z przedstawicielami instytucji zewnętrznych zdobędą wiedzę na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy, w tym oczekiwań pracodawców co do umiejętności i kompetencji, jakimi powinni wykazywać się absolwenci studiów wyższych.

Efekty pracy studentów będą miały wartość aplikacyjną. Poziom i sposób wdrożenia wypracowanych produktów/rozwiązań zależą od rodzaju projektu, efekty powinny być odpowiedzią na zdefiniowaną potrzebę partnera zewnętrznego czy grupy społecznej. Jeśli to możliwe, zostaną zweryfikowane, sprawdzone na „żywym organizmie”.

Partnerami Programu  w bardzo zróżnicowanych tematycznie projektach będą między innymi instytucje publiczne, samorządy lokalne, fundacje, organizacje kulturalne, turystyczne, społeczne, szkoły podstawowe i średnie, przedstawiciele sektora usług finansowych. Niektóre ze zgłoszonych kursów są odpowiedzią na aktualną sytuację społeczno-polityczną (kryzys humanitarny)  lub  dotyczą  diagnozy sytuacji „pandemicznych” maturzystów i studentów I roku studiów, czy skuteczności aktywizacji seniorów w okresie pandemii.

Zainteresowanie udziałem w Programie zgłosiło 10 Wydziałów, aplikując o finansowanie 15 projektów.

Wydział Nauk Ekonomicznych

Wydział Geografii i Studiów Regionalnych

Wydział Neofilologii

Wydział Orientalistyczny

Wydział Polonistyki

Wydział Socjologii

Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji

Wydział Prawa i Administracji, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych

Wydział Zarządzania

Wydział "Artes Liberales"

Serdecznie zapraszamy!

 

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z naszego serwisu.

Zgadzam się Ukryj komunikat