W imieniu Wydziału Archeologii UW zapraszamy na wykład otwarty zatytułowany „Roman Camps in the Lower Danube area: how do we find them?”, który wygłosi dr Florian Matei-Popescu z Instytutu Archeologii Vasile Pârvan w Bukareszcie. Wykład odbędzie się 8 czerwca o godz. 11.30 w trybie online na platformie Google Meet.
Podczas wykładu przyjrzymy się, jak odbywał się proces rzymskiego podboju nowych obszarów na przykładzie regionu dolnego Dunaju i w jaki sposób obecnie odkrywamy pozostałości takiego podboju. Ustanowienie władzy rzymskiej nad dość kluczowym odcinkiem delty Dunaju jest jednym z najbardziej dyskutowanych tematów z zakresu archeologii i historii obecności rzymskiej na tym obszarze. Choć proces podboju jest kwestią oczywistą, ślady archeologiczne dotyczące rzymskiej obecności wojskowej są bardzo skromne, a w wielu miejscach ich weryfikacja – mimo wykopalisk archeologicznych – jest utrudniona z uwagi na obecność późniejszych struktur.
Wciąż jednak istnieją ślady tego podboju, które oczekują na nowe odkrycia. Świadectwem tego są rezultaty niedawnych badań bezwykopaliskowych, które wskazują na obecność tzw. obozów marszowych, czyli czasowych obozów jednostek armii rzymskiej. Do statycznego obrazu zlokalizowanych baz wojskowych, z których część badana jest archeologicznie dochodzą teraz ślady armii będącej w ruchu, zarówno w czasie kampanii wojennych, jak i innych akcji, podczas których wojsko było wysyłane w dalsze rejony. Celem wykładu jest pokazanie tych odmiennych śladów obecności wojskowej starożytnej armii i sposobów ich odkrywania.
Dr Florian Matei-Popescu jest archeologiem i historykiem specjalizującym się w armii rzymskiej oraz epigrafice łacińskiej i greckiej, na co dzień pracującym w Instytucie Archeologii Vasile Pârvan w Bukareszcie. Jest autorem licznych publikacji w tej dziedzinie, aktualnie współprowadzi także badania na stanowiskach związanych z armią rzymską na terenie dzisiejszej Rumunii.
Wykład będzie prowadzony online w języku angielskim.
Link do wykładu: https://meet.google.com/ewa-shuy-usr
Serdecznie zapraszamy!
Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z naszego serwisu.