Stronę napędza Drupal

Warsztaty z wielokulturowości dla studentów

Wydział Orientalistyczny UW zaprasza studentów na cykl warsztatów poświęconych różnym aspektom wielokulturowości.

Warsztaty „Sztuka debat i argumentacji a różnice kulturowe” poświęcone są poznaniu zasadniczych koncepcji i teorii dotyczących odmiennych kulturowo stylów retorycznych i logik argumentacji, a także nabyciu praktycznych umiejętności w tym zakresie. Różnice stylów retorycznych uwarunkowanych przez odmienne tradycje kulturowe stanowią wyzwanie na polu nieformalnych dyskusji, a także publicznych debat. Uczestnicy warsztatów poznają odmienne style retoryczne (np. zasadnicze różnice pomiędzy retoryką unikania konfliktu a retoryką konfrontacji) i logiki argumentacji, a także pełnione przez nie funkcje w nawiązaniu do właściwego dla danej kultury ogólnego paradygmatu definiowania relacji. W trakcie warsztatów omówione zostaną podstawowe zagadnienia, które mogą w tym względzie prowadzić do nieporozumień, jak i poważnych konfliktów na tle kulturowym. Uczestnicy warsztatów zapoznają się w szczególności z odmiennymi logikami argumentacji, tzn. logikami definiującymi relację pomiędzy przeciwnymi stanowiskami (w tym względzie omówiona zostanie np. logika argumentacji przez relegację). Poznanie odmiennych struktur logicznych właściwych wybranym kulturom pozwoli studentom zrozumieć nie tylko cele i funkcje argumentacji, ale także odmienne sposoby postrzegania i definiowania problemów, zagadnień, których dotyczą dyskusje czy debaty.

Warsztaty prowadzi dr Aleksandra Skowron.

Termin: 18 i 19 listopada 2021 r. (11.30-18.30 oraz 11.15-17.45)

Miejsce: sala 8A, Oficyna Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich

Warsztaty „Dialog wobec mowy nienawiści” – ich celem jest przekazanie wiedzy oraz podstawowych umiejętności, które pozwolą przeciwdziałać „mowie nienawiści” w środowisku wielokulturowym współczesnego świata. W ramach warsztatów uczestnicy zapoznają się z ogólną problematyką psychologiczno-społeczno-kulturowego zjawiska „mowy nienawiści”. Omówiona zostanie powszechność tego zjawiska (z uwzględnieniem specyfiki przestrzeni występowania) i jego szkodliwość (społeczno-psychologiczne skutki), a także zagrożenia związane z jego eskalacją. Szczególna uwaga zostanie poświęcona „mowie nienawiści” w kontekście wielokulturowości – negatywnemu stosunkowi do Innego kulturowo, który ze względu na swoją inność, a wręcz obcość traktowany jest jako zagrożenie własnej interpretacji świata i poczucia oczywistości. W ramach warsztatów analizowane będą przykłady sytuacji, gdy lęk przed Innym kulturowo przeradza się we frustrację, nietolerancję, agresję czy wręcz fundamentalizm. Przedstawione zostaną możliwe sposoby zmiany stosunku do Innego kulturowo, w szczególności te oparte na bezpośrednim kontakcie stanowiącym podstawę dialogu służącego współtworzeniu przestrzeni do kształtowania poczucia zintegrowanej wspólnoty. W ramach różnych koncepcji naukowych dialogu zostaną omówione przede wszystkim te, które nastawione są na tworzenie wspólnoty poprzez zintegrowanie w sferze wzajemnego poznania, zrozumienia i działania.

Warsztaty prowadzi dr Aleksandra Skowron.

Termin: 9 i 10 grudnia 2021 r.

Miejsce: sala 8A, Oficyna Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich

Warsztaty „Komunikacja międzykulturowa w biznesie, dyplomacji i sektorze pozarządowym. Podobieństwa, różnice i niuanse praktyczne”celem warsztatów jest przekazanie wiedzy oraz podstawowych umiejętności, które pozwolą uczestnikom na swobodne poruszanie się w środowisku zróżnicowanym kulturowo w trzech obszarach: biznesowym, dyplomatyczny i pozarządowym. Środowiska te różnią się między sobą zarówno celem działalności, jak i idącymi za tym sposobami komunikacji zewnętrznej oraz wewnątrz organizacji.

Warsztaty prowadzi dr Malwina Bakalarska.

Termin: 29 listopada i 5 grudnia 2021 r.

Miejsce: sala 8A, Oficyna Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich

W warsztatach mogą uczestniczyć:

  •  studenci ostatnich czterech semestrów studiów I stopnia
  • studenci studiów II stopnia
  • studenci ostatnich czterech semestrów jednolitych studiów magisterskich

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z naszego serwisu.

Zgadzam się Ukryj komunikat