Stacjonarna szkoła letnia dla doktorantów

Instytut Socjologii UW we współpracy z Instytutem Języka Polskiego UW oraz CLARIN-PL zapraszają doktorantów i doktorantki do udziału w interdyscyplinarnej stacjonarnej szkole letniej Cyfrowe metody analizy tekstu w badaniach humanistycznych i społecznych, która odbędzie się w terminie 14–25 IX 2020 roku w Instytucie Socjologii UW.

Szkoła stanowi odpowiedź na wyzwania związane z postępującym procesem cyfryzacji, gwałtowny przyrost danych o charakterze tekstowym, zwłaszcza tzw. danych nieustrukturyzowanych, oraz rozwój infrastruktury naukowej, otwierającej nowe możliwości pogłębionej analizy tekstu. Celem zajęć jest wyposażenie doktorantek i doktorantów, reprezentujących dyscypliny humanistyczne i społeczne, w specjalistyczne instrumentarium badawcze do analizy różnego typu tekstów (od artykułów prasowych przez wywiady po zapisy komunikacji cyfrowej).

Program szkoły obejmuje 83 godziny zajęć z zakresu jakościowej i ilościowej analizy tekstu, prowadzonych przez doświadczonych badaczy, reprezentujących różne dyscypliny naukowe i patrzących na tekst z różnych perspektyw: językoznawców, socjologów, literaturoznawców, informatyków i filologów. Uczestnicy i uczestniczki szkoły poznają wiodące w danej dyscyplinie metodologie analizy tekstu i uzupełnią arsenał tradycyjnych metod i narzędzi (m.in. analiza semantyczno-pragmatyczna czy analiza treści) o metody i narzędzia cyfrowe (lingwistyka korpusowa i text mining). Zostaną również wprowadzeni/one w podstawy programowania w języku Python. Dzięki uczestnictwu w szkole letniej można uzyskać 6 punktów ECTS do wykorzystania np. w rozliczeniu programu studiów doktoranckich/szkoły doktorskiej.

Warunkiem udziału w szkole letniej jest wypełnienie formularza dostępnego pod adresem: https://forms.gle/WiMta5vzd2QMkvgw8.

Rekrutacja potrwa do 6 czerwca 2020 roku.

O wynikach rekrutacji kandydaci/tki zostaną powiadomieni/one drogą mailową do 20 czerwca 2020 roku.

Program szkoły letniej (pdf)

Plan zajęć szkoły letniej (pdf)

Regulamin szkoły letniej (pdf)

Serdecznie zapraszamy!

Uwaga!

Z powodu epidemii COVID-19 wszystkie zaplanowane wyjazdowe szkoły letnie (studenckie i doktoranckie) zostały przełożone na rok 2021.

W tym roku, przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa, zostaną uruchomione wyłącznie szkoły stacjonarne, z zastrzeżeniem, że terminy ich organizacji mogą ulec zmianie ze względu na nieprzewidywalny rozwój sytuacji epidemiologicznej.