Wydział Polonistyki UW zaprasza doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego do udziału w zdalnej Szkole Letniej „Metody nowej retoryki w badaniach interdyscyplinarnych”.
Jeśli do tej pory retoryka kojarzyła Ci się ze sztuką wystąpień publicznych, to nie jesteś w błędzie. Jednak od blisko stu lat retorykę stosuje się na renomowanych uniwersytetach jako interdyscyplinarną metodę badawczą, która może być użyteczna szczególnie w naukach humanistycznych i społecznych, choć i nauki o sztuce, a także teologiczne inspirują się ponad dwuipółtysiącletnią tradycją ars rhetorica.
Przez wieki retoryka była podstawą nauczania akademickiego w korpusie artes liberales, jako potrzebna umiejętność efektywnego, efektownego i etycznego komunikowania.
Celem szkoły doktorskiej jest zaznajomienie młodych badaczy z interdyscyplinarnymi metodami retoryki stosowanymi od nauk humanistycznych, przez nauki społeczne, po nauki artystyczne, a także rozwój własnych kompetencji naukowych i popularyzatorskich doktorantów.
Wykładowcy szkoły reprezentują różne dyscypliny (m.in. socjologia, politologia, medioznawstwo, filologie, językoznawstwo, literaturoznawstwo) i ośrodki badawcze, w tym zajęcia typu master class poprowadzi ekspert z Uniwersytetu w San Diego (USA), który przybliży uczestnikom wiedzę na temat szerokiego nurtu badań amerykańskich.
Chcemy integrować środowisko doktorantów zajmujących się retoryką, ale zapraszamy również uczestników, którzy nie stosowali dotąd do swoich badań metod retorycznych, a są otwarci na nowe doświadczenia naukowe i praktyczne.
Zróżnicowany program uwzględnia zajęcia merytoryczne wprowadzające w podstawy retoryki, konwersatoria z ekspertami, zajęcia o charakterze naukowo-integracyjnym, tutoring związany z potencjalnymi publikacjami naukowymi, a także praktyczne warsztaty kształtujące umiejętności miękkie oraz kompetencje naukowe, również w języku angielskim.
Letnia szkoła doktorska Metody nowej retoryki w badaniach interdyscyplinarnych poszerzy Twoje horyzonty, otwierając na nową grupę badaczy z UW i innych uczelni, a także pokaże możliwości włączenia się w międzynarodowy dyskurs akademicki.
Zapraszamy!
Szczegóły:
Zgłoszenia należy nadsyłać w terminie 26.05.-7.06.2021 r. w postaci wypełnionego formularze rekrutacyjnego dostępnego pod linkiem: https://forms.gle/m5m2wuGDRTq52dU17
Do pobrania:
Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z naszego serwisu.